Przedpokój, hol, korytarz, czy wiatrołap? W zależności od tego, jak zaprojektowana i zorganizowana jest przestrzeń w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu, nazewnictwo tej strefy buforowej może się różnić. Niezależnie od nazwy, wszystkie te pomieszczenia pełnią jednak podobne funkcje – łączą część mieszkalną z wejściem, stanowią przestrzeń komunikacyjną i reprezentacyjną po wejściu do domu, a także są praktycznym miejscem do przechowywania odzieży wierzchniej i obuwia. Jak zaaranżować hol w domu, by spełniał on swoje funkcje, a przy tym zachęcał gości do wejścia do domu, stanowiąc jego wizytówkę? Sprawdź wskazówki, które dla Ciebie przygotowaliśmy!
Na co zwrócić uwagę aranżując hol?
Niezależnie od tego, czy mamy typowy dla domów jednorodzinnych wiatrołap, który służy jako szatnia i miejsce przechowywania drobnych akcesoriów sportowych, czy klasyczny przedpokój w mieszkaniu, łączący poszczególne pomieszczenia, ważne jest, aby odpowiednio zaaranżować tę przestrzeń. To od sposobu urządzenia holu zależy bowiem jego docelowa funkcjonalność, możliwość łatwego utrzymania porządku, a także spełniania przez niego funkcji wizytówki domu. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na jakość zastosowanych materiałów, które z uwagi na specyfikę tego pomieszczenia, będą narażone na dużą eksploatację. Koniecznie postawmy więc na solidne i wodoodporne podłogi, które przetrwają narażone na duże natężenie ruchu, kontakt z błotem, śniegiem czy piachem. Zadbajmy także o optyczne powiększenie przestrzeni, zabezpieczenie potrzebnej nam ilości miejsca do przechowywania oraz odpowiednie oddzielenie holu od reszty domu za pomocą drzwi. Wykorzystaj nasze wskazówki, by wykreować przestrzeń wiatrołapu, która spełni swoje funkcje, a przy tym pozwoli na łatwe utrzymanie porządku.
Mała duża przestrzeń
W większości przypadków hol czy przedpokój to niewielkie pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. W bloku często posiada ono także nieustawny kształt – np. jest długie i wąskie, oraz pozbawione okien, co dodatkowo ogranicza przestronność i możliwości jego aranżacji. Urządzając tę przestrzeń warto jednak zadbać o zastosowanie kilku trików optycznych, które pozwolą na jej powiększenie. W miarę możliwości zadbaj więc o zaaranżowanie holu w jasnych barwach, które wizualnie dodadzą mu przestronności. Wybierając farby lub tapety postaw na te, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmywalne, które pozwolą na łatwe utrzymanie czystości w przestrzeni. Jeśli hol nie posiada okien dopilnuje także jego odpowiedniego doświetlenia – stosując różnorodne rodzaje lamp – np. główną sufitową oraz listwy led lub pojedyncze oczka, które pozwolą dodać światła wybranym obszarom tego wnętrza. Możesz postawić także na przeszklone drzwi wewnętrzne przedpokojowe, które otworzą hol na resztę wnętrza.
Maksymalnie pakowne rozwiązania
Bazą dobrze rozplanowanego holu są odpowiednie meble. Nie tylko powinny one wizualnie komponować się z kolorem ścian czy podłóg, ale także zapewniać maksymalną pakowność, która przełoży się na wygodę utrzymania porządku. Jeśli jesteś na etapie kompleksowego remontu, rozplanuj dedykowane rozwiązania – np. inwestując w zabudowaną szafę lub zaprojektowane na zamówienie meble. Kiedy jednak nie masz takiej możliwości lub niewielka przestrzeń Ci jej nie daje, po prostu wybierz gotowe, dostępne na rynku produkty, uwzględniając meble do przechowywania butów, okryć wierzchnich oraz dodatkowych przedmiotów, z których korzysta Twoja rodzina – np. domowych sprzętów typu deska do prasowania czy suszarka lub dziecięcych akcesoriów, jak rolki czy hulajnoga. Możesz zainwestować również w półkę lub stolik na klucze i podręczne akcesoria. Bez względu jednak na to, jakie są potrzeby mieszkańców Twojego domu, pamiętaj o tym, że im więcej mebli do przechowywania uda Ci się rozlokować w holu tym mniej w przyszłości przedmiotów będzie w nim na widoku, a to znacznie ułatwi zachowanie w pomieszczeniu porządku.
Spójny design
Aranżując hol w domu lub przedpokój w mieszkaniu pamiętaj także o tym, że choć pomieszczenia te mają silnie funkcjonalny wymiar, powinny stanowić również przestrzeń zachęcającą do wejścia dalej. To pierwsze wnętrze, które widzi po wejściu do domu każda, odwiedzająca nas osoba – warto by było estetyczne, zachęcające i budowało dobre wrażenie. Koniecznie rozplanuj więc hol, nie tylko pod względem jego praktycznego wymiaru, ale także designu. Wybierz stylistykę, którą lubią mieszkańcy domu, a dodatkowo zadbaj o to, by była ona spójna z resztą przestrzeni. Pamiętaj, że wiatrołap czy przedpokój to pomieszczenie, które stanowi strefę buforową przed wejściem do dalszych pomieszczeń, nie powinno być więc zaaranżowane w zupełnie innej stylistyce. Możesz postawić na jeden spójny motyw lub po prostu urządzić go w klasycznym i ponadczasowym wzornictwie.
Drzwi: praktyczne i designerskie
Ważnym z punktu widzenia aranżacji holu czynnikiem są także skrzydła drzwiowe. Wybierając drzwi wewnętrzne przedpokojowe powinniśmy pamiętać oczywiście o ich funkcjonalności – trwałości, izolacji dźwięku czy temperatury oraz budowie konstrukcyjnej, która pasuje do ilości posiadanej przestrzeni. Z pomocą wyboru odpowiedniego modelu możemy jednak uzyskać oczekiwany efekt stylistyczny – zupełnie oddzielając hol od reszty wnętrz drzwiami wewnętrznymi pełnymi – np. modelami zlicowanymi ze ścianą, które optycznie chowają się w przestrzeni lub efektownie rozświetlającymi przestrzeń i subtelnie wprowadzającymi gości do dalszej części domu – wybierając drzwi przedpokojowe przeszklone. Szukając efektownych rozwiązań stylistycznych możemy postawić również na modele dwuskrzydłowe, przesuwne, jak i te o efektownie zdobionej powierzchni. Świetnie sprawdzi się w tej roli kolekcja Lexo marki Sentis, obejmująca aż sześć ekskluzywnych modeli skrzydeł pełnych, które na tle konkurencyjnych propozycji wyróżniają się nowoczesną, tłoczoną stylistyką. Skrzydła Lexo dostępne są w czterech kolorach – bieli, czerni, szarości i kaszmiru, a poszczególne modele różnią się od siebie kształtem i ilością nowoczesnych, geometrycznych tłoczeń. W kolekcji znajdziesz zarówno drzwi wewnętrzne przedpokojowe o klasycznych, pionowych pasach na całej powierzchni, subtelnych liniach o różnej długości, cięciach dzielących skrzydło na mniejsze elementy o nieregularnych kształtach oraz subtelnych, żłobionych ramach. Zyskujesz więc designerskie, lecz nadal funkcjonalne drzwi, które sprawdzą się w pomieszczeniu funkcyjnym, jakim jest hol. Dodatkowo, modele Lexo możesz nabyć w wariancie przylgowym lub bez przylgi, a ich wykonanie – rama wzmocniona sklejką z wypełnieniem z płyty wiórowej lub plastra miodu – gwarantuje wielosezonową trwałość.
Bez względu na to czy aranżujesz wiatrołap w domu czy przedpokój w mieszkaniu w bloku, pamiętaj o tym, że oprócz wysokiej funkcjonalności, pomieszczenie to powinno pełnić także rolę reprezentacyjną dla gości. Koniecznie zadbaj więc zarówno o jego praktyczny wymiar, jak również stylistykę, która będzie odpowiadała pozostałym pomieszczeniom domu oraz przez lata pozostanie aktualna.