Przestrzeń stworzona z myślą o wygodnych chwilach

drzwi do salonu w zielonym kolorze

Przestrzeń w stylu hygge to wnętrza, w których dominuje spokój i harmonia. Celem zaaranżowanych w ten sposób pomieszczeń jest zapewnienie mieszkańcom miejsca do wyciszenia się i utrzymania balansu, w pełnej pędu codzienności. Wnętrza w stylu hygge to te, urządzone w zgodzie z duńskim konceptem i z myślą o wygodnych chwilach. Jak przygotować przestrzeń, w której kluczem do odczuwania radości i szczęścia są drobiazgi? Na jakie dodatki postawić i wreszcie: jakie drzwi wybrać do wnętrza, w którym komfort łączy się z eleganckim wzornictwem?

Hygge – więcej niż design

Hygge to duńska filozofia, zgodnie z którą człowiek osiąga szczęście poprzez wewnętrzną równowagę, komfort i przytulność. To czerpanie radości z małych rzeczy, któremu sprzyja odcięcie się od przebodźcowanego świata, i zachowanie balansu. Hygge szturmem wdarło się także do trendów aranżacji wnętrz i promuje takie urządzanie przestrzeni, by dawała poczucie bezpieczeństwa, warunki dla relaksu oraz ułatwiała czerpanie przyjemności z codziennych sytuacji. Wnętrza w stylu hygge to te, w których design spotyka się z wygodą. To naturalnie zaaranżowane pomieszczenia, które nie tylko zachwycają prostotą stylistyki, komfortem użytkowania, ale przede wszystkim: są skoncentrowane na potrzebach ich użytkowników. To przestrzenie, w których spotkasz się ze znajomymi, zorganizujesz przyjęcie, urządzisz wieczór filmowy – wszystko w sposób oparty na prostej radości życia. Nic dziwnego, że nurt aranżacji wnętrz w stylu hygge zyskuje na popularności – kto z nas nie chciałby cieszyć się przytulnym salonem, w którym… po prostu każdy poczuje się dobrze?



Salon w stylu hygge – z myślą o prostych przyjemnościach

Duńska koncepcja szczęścia we wnętrzach promuje skupianie się na wygodzie oraz atmosferze przytulności i bliskości. Salon w stylu hygge to miejsce, w którym z powodzeniem zorganizujesz wszystko to, co stanowi małą przyjemność codziennego dnia. To miejsce skupione na spotkaniach z przyjaciółmi, przestrzeń do oglądania filmów, czytania książek czy serwowania posiłków rodzinie. Kluczem do jego uzyskania jest jednak wykreowanie atmosfery ciepła, czułości i komfortu, wykorzystując elementy, które wprowadzą do wnętrza miękkość i odpowiednią grę światła. Jak wobec tego zaaranżować salon sprzyjający wypoczynkowi?

Neutralne kolory

Salon w stylu hygge bazuje na odcieniach delikatnych i inspirowanych naturą. To kolory neutralne lub barwy ziemi, takie jak beże czy zielenie, które powinny stanowić podstawę kolorystyczną wnętrza. Pomalowane w ten sposób ściany nawiązują do natury i sprzyjają wyciszeniu. Ich uzupełnieniem mogą być pastele lub inne, jasne barwy – w mniej lub bardziej intensywnych tonacjach. Pamiętaj, że prócz kolorów ścian znaczenie mają także odcienie tekstyliów, jak dywany, zasłony czy poduszki, ale także samych mebli.


Baza w stylu hygge

Aranżując przestrzeń w stylu hygge pamiętaj o doborze odpowiedniej bazy, stanowiącej o finalnym efekcie aranżacji. To nie tylko kolory ścian, ale także drzwi, których nieodpowiedni dobór może przytłoczyć wszystkie inne elementy. Jakie drzwi do wnętrza w stylu hygge wybrać? Przede wszystkim w neutralnych i inspirowanych naturą kolorach, jak klasyczne odcienie dębowego drewna, jasna zieleń czy delikatny kaszmir. Będą one harmonijnie współgrać z wnętrzem, wspierając atmosferę wyciszenia i relaksu, a przy tym dopasują się także do ewentualnych zmian aranżacyjnych w przyszłości. Przykład? Drzwi z kolekcji Cherry marki Sentis. To aż siedem modeli różniących się od siebie efektownymi, wypukłymi kasetonami lub przeszkleniami z satynowego szkła hartowanego, które dodają im nienachalnej elegancji. Skrzydła Cherry to także cztery warianty kolorystyczne – Uni White, Pure Kaschmir, Gray Matt oraz Pure Green. Szeroki wybór dekorów przekłada się na nieograniczone możliwości aranżacyjne i możliwość zastosowania różnych modeli jednej serii w całym domu. Cherry to jednak nie tylko design idealnie wpisujący się w koncepcję wnętrza sprzyjającego relaksowi – to także wyjątkowa jakość wykonania bazująca na konstrukcji z płyty MDF.

Wygoda u podstaw

Meblując pokój w stylu hygge pamiętaj o tym, że priorytetem aranżacji w tym nurcie jest komfort. Wybieraj więc wyłącznie meble sprzyjające wypoczynkowi i dające możliwość spędzania czasu dokładnie tak, jak relaksować się lubisz najbardziej – np. duża kanapa, która pomieści całą rodzinę podczas domowego seansu filmowego lub długi stół sprzyjający wspólnym posiłkom.


Surowe faktury

Zarówno meble, jak i dodatki do salonu w stylu hygge powinny być wykonane z naturalnych materiałów. To surowe faktury, które świetnie ze sobą kontrastują, a równocześnie idealnie uzupełniają naturalną bazę kolorystyczną. Jeśli zależy Ci na aranżacji przestrzeni w tym klimacie, zdecyduj się na drewniane lub kamienne meble, wiklinowe i rattanowe kosze, lniane zasłony, wełniane koce lub szklane dodatki. Nie bój się także kontrastów – wiklinowy fotel będzie świetnie prezentował się zestawiony z nowoczesną i designerską lampą.

Buduj klimat

Chcąc uzyskać salon w stylu hygge przede wszystkim zadbaj o przytulny i przyjazny nastrój finalnej aranżacji. Jak to zrobić? Postaw na akcenty ocieplające wnętrze – wybierz wygodne meble – sofę i fotele z miękkimi poduszkami oraz dodaj tekstylia o przyjemnych w dotyku fakturach – np. ciepłe pledy, dywany z długim włosiem w ciepłych odcieniach. Nie zapomnij także o oświetleniu – wprowadź kilka różnych źródeł światła, które pozwolą Ci budować nastrój we wnętrzu oraz sterować jego barwą i natężeniem. Uzupełnij pomieszczenie roślinami doniczkowymi – dodadzą one życia i wprowadzą do niego naturalne piękno. Pamiętaj jednak, by wybrać żywe kwiaty, które znacznie lepiej odnajdą się w aranżacji w stylu hygge.

Komfort – trend na lata

Bez względu na to, które patenty zastosujesz w swoim wnętrzu możesz mieć pewność, że salon w stylu hygge to design, który nie przemija. Skoncentrowany na wygodzie i przytulności aranż sprawdza się zawsze – bez względu na panujące na rynku trendy. Równocześnie dzięki swojemu nienachalnemu i neutralnemu wymiarowi daje duże możliwości modyfikacji w przyszłości – neutralną bazę możesz zawsze dostosować do innych nurtów designu. W międzyczasie będziesz jednak cieszyć się wygodnym i pełnym ciepła wnętrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *